H2O-SUW

Universal Self-Supporting Exhibitions. This yearly sociocultural event is a site-specific architectural design workshop and art exhibition to promote desolated but valuable urban districts and real-estate and to promote the top of young Polish artists.

Our mission this edition is to design new, low-cost, ecological solutions to refresh the neighborhood using local elements and water. The workshops and exhibition will take place in the 1920’s modernist workers district Księże Małe in Wrocław. Back in the days an avant-garde, self-sufficient district with central heating, central laundry, shops, school, mechanic and with unique rain water retention basins. Currently abandoned buildings are the visible effect of urban decay in this district. Being located on the main arterial south-east road, surrounded by new investments and close-by the river Odra it makes the a perfect focus point for renewal.

Organized by:
Kamila Wolszczak & Tomas de Loo

[pl]
H2O to szósta edycja projektu Samonośnych Uniwersalnych Wystaw zainicjowanego przez Kamilę Wolszczak w 2012 roku we Wrocławiu. SUW kolejny raz odkrywa alternatywną przestrzeń wystawienniczą, którą tym razem stanie się lokal w budynku dawnej kotłowni CO z łaźnią i pralnią. Budynek ten znajduje się w samym sercu osiedla Księże Małe, ul. Tarnogórska 1, Wrocław.

Ta modernistyczna dzielnica jest wpisana do rejestru zabytków miasta Wrocławia, jest pierwszą “racjonalną” dzielnicą w miescie, która spełnia funkcję idealnego mieszkania „minimum”. Wybraną przez SUW przestrzenią ekspozycyjno-warsztatową będzie dawna kotłownia osiedlowa, następnie zakład mechaniczny, a teraz pustostan.

Tematem tegorocznej edycji jest woda, żywioł ściśle związny z osiedlem, geograficznie jak i historycznie. Zarówno w cząsteczce wody jak i w nurcie modernizmu dostrzegamy modułowość i spójność funkcjonowania. W kontekście tych zagadnień postaramy się stworzyć wraz z mieszkańcami osiedla oraz zaproszonymi artystami dedykowaną Księżu Małemu wystawę.

Formuła SUW skierowana jest zatem zarówno do artystów poszukujących dialogu z odbiorcą i współdziałania w grupie, jak i do odbiorców, którzy w jednym miejscu mogą poznać otoczenie, twórców i ich dzieła. Jednym z celów SUW jest oswajanie młodych artystów z potrzebą oceny własnych dokonań oraz nawiązania interakcji z publicznością oraz nietypowymi dla sztuki miejscami. Nowym działaniem SUWu będzie specjalny blok architektoniczno-warsztatowy poprowadzony przez architekta Tomasa de Loo, którego celem jest pobudzenie tożsamości z miejscem.

Daty projektu: 10-11 czerwca 2016

Miejsce: Tarnogórska 1, Księże Małe, Wrocław

H2O SUS_plakat_J.Zasada_1

projekt Jakub Zasada

Informacje o organizatorach:
Kamila Wolszczak
www.kamilawolszczak.wordpress.com
Tomas de Loo
www.amsterdom.pl